Lastega matkaautoga reisima
Vastupidiselt üldlevinud arvamusele, ei pruugi lastega reisimine üldse olla närvesööv, vaid hoopis hea võimalus ühiste toredate mälestuste loomiseks.
Veedame oma 3 lapsega matkaautos reisides keskmiselt 40 ööd aastas, oleme läbinud rohkem kui 10 riiki, käinud sellistes kohtades, kuhu me muidu kindlasti ei ole sattunud, seetõttu soovime jagada oma matkaauto-entusiasmi ka teisteleja oskame jagada kasulikke nõuandeid autoelamuga reisides.
Elu matkaautos
Matkaauto on sisuliselt maja ratastel ehk sinu kodu reisi ajal. Autoelamus on olemas kööginurk, wc ja dušš, voodid, rohkelt panipaiku ja mahukas garaaž. Lisavarustusena saab soovi korral kaasa sööginõud ja köögitarvikud, tekid-padjad-magamisriided. Rentides täisvarustuses matkaauto on endal vähem pakkimist ja vaja kaasa võtta vaid isiklikud asjad.
Kütteks ja sooja vee tootmiseks kasutab autoelamu gaasi, seega soe tuba on garanteeritud ka krõbedamate külmakraadidega. Matkaautos on kassett-wc. Nõudepesuks, tualeti kui duši kasutamiseks on autol 120-liitrine veepaak. Kasutatud vesi koguneb nn halli vee paaki.
Laste turvatoole saab paigalda kõigile istekohtadele, kinnitades turvavöö nõuetekohaselt või kasutades isofix-kinnitusi. Vaata täpsemalt siit postitusest.Vajadusel on võimalik turvatooli ka rentida.
Matkaautol on päikese ja vihma kaitseks lai markiis, millele saab tuule kaitseks paigaldada markiisiseinad ehk moodustub suur välitelk, kus jahedamal õhtul õdusalt aega veeta. Matkaautoga on kaasas suur markiisialune vaip, mis on niiskuskindel, nii saad mõnusasti liikuda autosse ja välja.
Suvisel ajal tasub kindlasti kaasa võtta puhketoolid, laud ja grill, et nautida õuesolekut. Välimööblit on võimalik matkaautoga kaasa rentida. Vaata kogu lisavarustuse valikut siit.
Meie kaasaegsed matkaautod on varustatud korralike akudega ja gaasiküttega, mis tagab sooja ja valge toa ning külma joogi külmkapis, siis ei ole otsest vajadust spetsiaalset elektrivooluga kämpinguplatsi otsida ja ööbima saab jääda kus iganes soovid. Looduses peatumisekohtade leidmisel on abiks RMK äpp Loodusega koos, mis näitab kätte RMK puhkealad ja park4night äpp, kus teised automatkajad jagavad teavet parkimiskohtade kohta.
Matkaautode kohta saab rohkem lugeda siit.
Mida võtta lastele reisile kaasa?
Esmatähtsad on muidugi riided ja jalanõud. Väiksemate laste puhul tuleks arvestada rohkem riideid, sest ikka juhtub, et jäätis tilgub pluusile või ununeb reisielevuses potileminek. Hea oleks ka vahetusjalanõud, suvel kergemad sandaalid ja tennised, talvel õuesaapad ja kergemad jalatsid siseruumides kõndimiseks. Beebidele beebivarustus (mähkmed, lutt, lutipudel jms).
Matkaautos on olemas wc, mille kasutamine on täiesti tavapärane, kuid pisikeste jaoks on teinekord vaja kaasa võtta väiksem pissipott või istumisalus.
Ekstra mänguasju me üldiselt kaasa ei vea. Lapsed pakivad ise oma seljakotid, mis omakorda on hea võimalus lasta lapsel ise valida, otsustada ning reisi ettevalmistamiseks kaasa aidata. Lisaks võtame pliiatsid ja värvivihikud, mõned raamatud (eriti hästi on lastele peale läinud beebiaegsed häältega raamatud või pusleraamatud) ja lihtsamad mängud nagu Must Notsu, magnetnuppudega trips-traps-trull, memoriin. Viimasel reisil tegeles meie pesamuna ennastunustavalt kaua paberribade lõikamisega ja nende teibiga kinnitamisega 🙂 Samuti on populaarsed markeriga joonistatavad ja kustutatavad vihikud ning veepliiatsiga värvitavad raamatud. Suurematele soovitaks ristsõnu või nuputamisülesandeid. Pikematel sõitudel on tüdimust aidanud peletada matkaauto telekas, kust lapsed saavad vaadata filmi või multikaid.
Kaval nipp, mida kasutada: kaasavõetavad asjad tasuks mõned nädalad enne reisi laste silma alt ära panna, siis on (taas-) avastamisrõõm jällegi suurem.
Väljas tegutsemiseks rattad, tõukerattad, pall, reketid, puldiautod, suvel täispuhutavad madratsid ja rannamänguasjad.
Lapsed on muidugi nupukad ja leiutavad kohapeal palju mänge ise, näiteks matkaautos teha onni, tassida kilekotiga vett või koorida puutokki.
Liikumisvahenditest on asendamatud tõukerattad, varasemalt olid meil reisidel kaasas jooksurattad. Kindlasti ei tohiks unustada turvalisust, eriti võõras kohas liikudes, seega alati kiiver pähe! Väiksemale lapsele oleme kaasa võtnud kergkäru, kuhu vajadusel toetame suuremate tõuksid kui nad parasjagu sõita ei taha ja eelistavad kõndida. Suuremate laste ja täiskasvanute jalgrattad saab paigutada matkaauto taha rattahoidjale.
Õnnetus ei hüüa tulles, seega peaks reisil igaks juhuks kaasas olema mõned ravimid (palavikualandaja, allergiarohi), haavapuhastusvahend ja plaastrid.
Mida teha lastega sõidu ajal?
Võimalusel planeerime pikemad sõidud pealelõunasesse aega, mil pere pisemad, aga ka suuremad lapsed saaksid magada ja end välja puhata. Aga mida teha siis kui vaja sõita ja lastele selleks ajaks tegevust pakkuda?
Üheks parimaks ajaviiteks on söömine ja joomine – tegevus, mis hoiab ka püsimatud tegelased mõned ajaks vaos – seega varu autosse näksimist ja joogipudel. Tervislikuks valikuks on sektoriteks lõigatud juurviljad ja puuviljad, väiksematel lastel beebiküpsised ja kamapallid, suurematel leivakrõbuskid ja pähklid. Autos väldi määrivaid või pudisevaid toiduaineid. Joogiks eelista puhast vett suhkruga magustatud jookidele. Meie lastele on alati põnevust pakkunud kõrrega joogipudelid või nö spordijoogipudelid, mille kork klõpsuga suletav.
Pikka sõidu ajal meeldib lastele autos kuulata lastelaule või Õhtujutu äpist järjejuttu.
Samuti teada-tuntud automängud nagu teatud värvi autode loendamine või ümbruses millegi kirjeldamine ja teised peavad selle ära arvama. Koolieelikutega saab mängida sõnamänge nagu “ütle mulle mingi sõna ja mina pean ütlema selle sõna viimase tähega algava sõna ” või peast arvutamist.
Matkaautos on muidugi olemas ka telekas koos dvd-mängijaga, mis on päästnud meid nii mõnegi pikema sõidu ajal. Varu kaasa mõned laste lemmikud multikad või lastefilmid.
Meie tavaline kilometraaž on umbes 300 km päevas, see jätab piisavalt aega ümbrusega tutvumiseks ja pikk sõit ei muutu kellelegi piinavaks. Sõidu jooksul teeme puhkepause vähemalt iga 2 tunni tagant, eelistatuna kohas, kus lapsed saavad joosta ja ronida, näiteks mänguväljakul või pargis ning kohti, kus läheduses lühemad matkarajad.
Üldiselt võib öelda, et lapsed käituvad reisil hoopis teisiti kui kodus olles ja seda positiivses mõttes. Ununenud on jonnitujud, kõik on hoopis uus ja huvitav. Reisil võib tavapärane päevarežiim küll hoopis kaduda, kuid tegelikult ei ole sellest midagi – küll kodus jõuab jälle paika sättida. Seega suhtuda tehtud plaanidesse avatud meeltega ja positiivse hoiakuga!
Täiendatud 01.05.2021
Sul on küsimusi seoses matkaauto või reisimisega?
Võta ühendust.
Marvin Laanemäe, MOOVER OÜ
Saa esimesena teada matkaautoga reisimise uudistest.
LIITU UUDISKIRJAGA!
3 comments
Comments are closed.